GEŠTALT PSIHOTERAPIJA
Osobe koje razmišljaju doći na psihoterapiju često nisu sigurne šta tačno mogu očekivati. Dobar dio uzroka naših nelagoda, nezadovoljstava, psiholoških, emocionalnih problema krije se u neprijatnim osjećanjima koja nismo u potpunosti osjetili i proživjeli, već smo ih na neki način – blokirali.
Geštalt psihoterapija naglašava da se o emocijama koje doživimo zbog neriješenih briga, boli, tjeskoba, ogorčenosti i drugih negativnih stanja ne može samo raspravljati nego se one moraju aktivno izraziti u sadašnjem vremenu. Ako se to ne napravi, mogu se pojaviti brojni psihički i fizički problemi kao posljedice neriješenih problema. Na ovom svijetu ne trebamo biti u skladu s očekivanjima drugih niti smijemo očekivati da će drugi živjeti prema našim kriterijima i očekivanjima. Izgradnjom samosvijesti, geštalt terapija pomaže klijentima da bolje razumiju sebe i način na koji osjećaji utječu na njihovo zdravlje i odnose.
Geštalt psihoterapija usmjerena je na svjesnost o tome što se dešava ovdje i sada. Ta svjesnost omogućava nam da djelujemo u skladu sa svojim autentičnim potrebama. Na taj način izbjegavamo sukobe unutar sopstvene ličnosti, koji se često ogledaju kroz različite neurotske i psihosomatske simptome (npr. strah, anksioznost, depresiju).
Svjesnost je pojam koji označava i definiše geštalt. Ljudi mogu sami birati i usmjeravati svoj lični rast i razvoj. To znači da svjesnost možemo pojačavati i širiti polje svjesnosti.
Cilj geštalt terapije je jačanje klijentovog samopouzdanja. Geštalt terapija je doživljena, a ne verbalna ili interpretativna terapija. Čovjek se u smatra zdravim sve dotle dok je u kontaktu sa samim sobom, svojom okolinom i odnosima između sebe i okoline. U toku terapije klijent uči da koriste svjesnost.