INDIVIDUALNA PSIHOTERAPIJA
Psihoterapija je dinamična i korisna te orijentisano ka cilju, prilagođena potrebama svakog klijenta. Poštujući etičke norme, psihoterapeut pruža pomoć i potporu u suočavanju sa svim životnim zahtjevima i problemima te njihovom kvalitetnom rješavanju. Psihoterapija je prilagođena svakom pojedinačno, kako bi u što kraćem vremenu u ugodnom okruženju uspjeli prevladati svoje životne prepreke.
Na prvoj psihoterapijskoj seansi fokus je obično na prikupljanju informacija o klijentu i poteškoćama sa kojima se susreće. Terapeut priča sa osobom na tretmanu o prošlim iskustvima i fizičkom, mentalnom i emocionalnom zdravlju.
Klijent može i da koristi svoju prvu seansu kako bi utvrdio/la da li je terapeut i njegov/njen terapijski stil odgovarajući za tu osobu. Pronaći terapeuta sa kojim se “slažete” i imate “dobru hemiju” je od vitalne važnosti za uspješan tretman. Veoma je važno razgovarati o terapijskom stilu koji se koristi, ciljevima terapijskog tretmana, dužini seanse i koliko je seansi potrebno.
U početku, može da bude teško da govorite o svojim prošlim iskustvima ili sadašnjim problemima. Mnoge snažne emocije mogu da se pojave na seansi. Moguće je da ćete postati uzrujani, bijesni ili tužni tokom terapijske seanse. Sve te reakcije su potpuno normalne i uz pomoć edukovanog psihoterapeuta, klijent će ih sebi lako dopustiti.
Klijenti mogu da postavljaju različita pitanja u svakom dijelu procesa. Kako vrijeme prolazi, oni mogu da razviju pozitivnija raspoloženja i zdravije misaone obrasce.
Neke od psihoterapijskih tema su:
- razne životne krize
- anksioznost
- depresija
- panika i panični napadi
- stres i sagorijevanje
- problemi sa ishranom
- emocije (strah, ljutnja, tuga…)
- međuljudski odnosi, bračni/partnerski odnosi
- ovisnosti
- nasilje u porodici
- porodični problemi
- nesanica
- seksualnost i drugi.
Povjerljivost
Informacije koje psihoterapeut sazna kroz vašu terapiju smatraju se profesionalnom tajnom i ne dijele se sa drugima. Psihoterapeut ne kontaktira s članovima vaše porodice, partnerom, prijateljima, kolegama ili vašim poslodavcem, osim ukoliko to nije unaprijed dogovoreno. Izuzetak od načela povjerljivosti nastupa onda kada terapeut vjeruje da ste pod rizikom da povrijedite sebe ili sebi bliske osobe. Tada terapeut zadržava pravo da prekrši povjerljivost u cilju prevencije ozljede. Međutim, ovo se desi u ekstremnim okolnostima i psihoterapeut će pokušati najprije da prodiskutuje određenu situaciju sa vama, prije preuzimanja bilo kakve akcije. U tom slučaju, prevencija štete je važnija od povjerljivosti.
Trajanje individualne psihoterapije
Psihoterapijski proces odvija se kroz niz susreta. Susret u individualnoj terapiji traje 60 minuta. Ovisno o tematici/teškoći terapijski proces može trajati od tek dva, tri susreta pa sve do višemjesečnog pa i višegodišnjeg rada. Za naglasiti je da korjenite promjene zahtijevaju kontinuirani rad.
Koliko se često seanse održavaju može da zavisi od nekoliko faktora, uključujući:
- stanje mentalnog zdravlja i ozbiljnost problema;
- vrijeme i finansije koje klijent ima na raspolaganju;
- koliko problem utiče na svakodnevno funkcionisanje;
- koliko se klijent u terapijskom procesu brzo oporavlja.
Efektivnost individualne terapije
Čak i kada terapija ne može mnogo da pomogne, klijenti mogu da razviju zdrave mehanizme prevladavanja stresnih situacija. Pronalaženje terapeuta sa kojim se osjećate ugodno i prijatno može vam pomoći u tome da dobijete najbolje i najviše od psihoterapije. Kada je osoba na terapiji otvorena i iskrena, terapeuti mogu više da pomognu i da ciljano adresiraju specifične probleme koje ta osoba ima, kao i da prilagode tretman svakom ponaosob. Odlazak na terapiju može da bude težak s vremena na vrijeme. Ali, važno je otići na svaku seansu, biti strpljiv i držati se plana tretmana.
Pozitivni efekti dobre terapije protežu se van samog tretmana. Mnogi ljudi govore o poboljšanom stanju poslije kraja terapijskog procesa i to nekoliko godina poslije. Terapija je često mnogo efikasnija od lijekova ili samih medicinskih tretmana. Mnogi terapijski pristupi su pokazali svoju efikasnost, to jeste, podržani su rezultatima istraživanja i kliničkim posmatranjima.