Psihoterapija
PSIHOTERAPIJA
Osobe koje razmišljaju doći na psihoterapiju često nisu sigurne šta tačno mogu očekivati. Dobar dio uzroka naših nelagoda, nezadovoljstava, psiholoških, emocionalnih problema krije se u neprijatnim osjećanjima koja nismo u potpunosti osjetili i proživjeli, već smo ih na neki način – blokirali.
Svi su izgledi da smo u momentu “blokade” ili bili suviše mladi da bi se sa nekim događajima i posljedičnim osjećanjima nosili ili smo možda bili i stariji, potpuno odrasli, ali također bez kapaciteta za obradu osjećanja; suviše destabilizovani, šokirani, prebukirani drugim stvarima, zbunjeni, uplašeni – ili prosto needukovani, neinformisani šta nam je činiti.
Na psihoterapiji ćete skupa sa terapeutom sagledati vaše životne teškoće, pri čemu ih vi kao klijent i terapeut razumijete na različite načine.
U psihoterapiji terapeut ulaže svoju spremnost za rad, znanje, vrijeme i osobnost, a klijent svoja iskustva, spremnost za rad na sebi, vrijeme i novac. Biti će potreban i određeni napor jer terapija, kao i druge životne promjene, često nije ni lagana ni bezbolna. Klijenti su odgovorni za svoj život, a time i za svoju psihoterapiju u smislu tema i sadržaja, a psihoterapeuti za svoj život i psihoterapijski proces.
ŠTA MOŽETE OČEKIVATI?
Ugodan ambijent u kojem imate priliku iznijeti ono što vam je na umu bez ustručavanja i straha od osude, pred očima i ušima stručnjaka. Unatoč uvriježenom mišljenju, terapeut rijetko daje savjete i gotova rješenja. Umjesto toga, kontinuiranim praćenjem i vođenjem, te uz vašu spremnost za samootkrivanjem i rad na sebi, potiče vas da spoznate rješenja koja su već u vama. To je prilika da shvatite šta zaista činite, zašto se tako osjećate i što možete činiti drukčije. Treba naglasiti da psihoterapija ne nalikuje odnosu roditelja i djeteta ili učitelja i učenika, već ste u odnosu na psihoterapeuta ravnopravni. Terapeut treba da vas uvažava i ne smije vas kritikovati. Terapeut vam pruža podršku jer vjeruje da imate kapacitet za promjene, a rad na njima je svjesni izbor. Budući da izvan terapijskog okvira terapeut nije prisutan u vašem životu, ostaje neutralan, što će vam olakšati iznošenje svojih tema i rad na njima.
PROFESIONALNOST
Svoje kompetencije, obrazovanje i iskustvo psihoterapeut će vam predstavit iskreno i tačno na vašem prvom susretu. U svom radu terapeut se pridržava definisanih standarda profesije. Iskusni psihoterapeuti neće prihvatiti raditi s vama ako procijene da je to izvan njihovih kompetencija. Psihoterapeuti ne smiju formirati sa klijentima dvostruke odnose (povezivanje izvan psihoterapijskog konteksta npr. neformalna druženja, povezivanje na društvenim mrežama i sl.).
POVJERENJE I ZAŠTITA PODATAKA KLIJENTA
Informacije koje psihoterapeut sazna kroz vašu terapiju smatraju se profesionalnom tajnom i terapeut ih ne smije dijeliti s drugima. Terapeut ne kontaktira s članovima vaše porodice, partnerom, prijateljima, kolegama ili vašim poslodavcem, osim ukoliko to nije unaprijed dogovoreno. Izuzetak od načela povjerljivosti nastupa onda kada terapeut vjeruje da ste pod rizikom da povrijedite sebe ili sebi bliske osobe. Tada zadržava pravo da prekrši povjerljivost u cilju prevencije ozljede. Međutim, ovo se uradi u ekstremnim okolnostima i obaveza terapeuta je da najprije pokuša prodiskutovati sa vama prije preuzimanja bilo kakve akcije.
Kao član Evropkse asocijacije geštalt psihoterapeuta moj rad podliježe poštovanju Etičkog kodeksa psihoterapijske prakse.