KOGNITIVNO BIHEVIORALNA PSIHOTERAPIJA
Kognitivno bihevioralna terapija se temelji na znanstvenoj činjenici da naše misli uzrokuju naša osjećanja i ponašanja, što znači da su naše misli u većoj mjeri nego vanjske okolnosti odgovorne za to kako se osjećamo i ponašamo. Dakle, mi možemo promjeniti način na koji mislimo s ciljem da se osjećamo i ponašamo bolje, iako se situacija nije promijenila.
Tokom procesa kognitivno bihevioralne terapije terapeut i klijent se zajednički usmjeravaju na mijenjanje negativnih i nezdravih načina razmišljanja i ponašanja kako bi klijent naučio nove, poželjnije, zdravije i funkcionalnije načine mišljenja i reagovanja u različitim životnim situacijama. Znači klijenti se mjenjaju onda kada nauče da drugačije misle.
Po postizanju željenih terapijskih rezultata kognitivno bihevioralna terapija spada među “najbrže” terapije, relativno brzo i efikasno može pomoći u ublažavanju i uklanjanju neugodnih simptoma i upravo zbog toga je klijenti često odabiru.
Istraživanja su pokazala da se kognitivno bihevioralna terapija može uspješno primjenjivati na različitim kliničkim i nekliničkim problemima kao što su depresija, anksioznost, bolesti zavisnosti, bipolarni poremećaji, opsesivno-kompulsivni poremećaji, fobije, seksualni poremećaji, post-traumatski stresni poremećaji, panični napadi itd. Kognitivno bihevioralna terapija također pomaže i sa asertivnošću, kontrolom intenzivnih emocija, procesom tugovanja, poboljšanjem komunikacije i suočavanja sa svakodnevnim stresnim situacijama.
Član našeg stručnog tima je Irmela Mujkić, magistrica društvenih nauka iz područja pedagogije i psihologije i kognitivno bihevioralni psihoterapeut pod supervizijom. Trenutno je na doktorskom studiju iz psihologije.
Kao Kognitivno- bihevioralni psihotrerapeut (KBT) pod supervizijom, svakodnevno radi individualnu psihoterapiju. U svom radu primjenjuje licencirane principe i standarde KBT psihoterapijskog pristupa. Teme sa kojima se najčešće u profesionalnoj praksi bavi vezane su za anksioznost, depresivno raspoloženje, panične napade, prevazilaženje treme, strahova i svakodnevnih stresnih situacija.
U radu sa klijentima jako joj je važno pružiti im podršku i pomoć u razvoju samopouzdanja, samopoštovanja i razumijevanju vlastitih emocija.
Irmela ima i desetogodišnje iskustvo rada na pedagoškoj i psihološkoj grupi predmeta u zvanju asistenta na Univerzitetu. Kroz svoj dosadašnji rad realizovala je brojne konferencije, seminare i psihološke radionice. Kao član komisije sudjelovala je u odbrani diplomskih radova studenata. Realizovala je i mnoge psihološke radionice sa mladim sportašima s ciljem razvoja ličnosti i poboljšanja njihovog mentalnog funkcionisanja.